*پاسخگویی به سوالات فقط از طریق ایمیل سایت ظرف 48 ساعت از ارسال سوال انجام می شود
*جهت تسهیل در دسترسی به محتوای سایت می توانید از منوی موضوعی زیر استفاده کنید
موضوعات
 

عمومی ( 102 )
صفرا ( 8 )
دم ( 6 )
بلغم ( 11 )
سودا ( 13 )
آب ( 20 )
آداب تغذیه ( 41 )
اخلاق پزشكی ( 19 )
اطفال و کودکان ( 36 )
بیماریهای اعصاب و روان ( 45 )
بیماری های پوست و مو، تناسب اندام، زیبایی ( 44 )
بیماریهای تنفسی، ریه ( 15 )
بیماریهای چشم ( 10 )
بیماریهای داخلی، گوش، حلق، بینی و... ( 16 )
بیماریهای دهان و دندان ( 7 )
بیماریهای زنان، نازائی، حاملگی ( 48 )
بیماریهای عفونی ( 26 )
بیماریهای غدد ، متابولیسم و ... ( 28 )
بیماریهای قلبی، خون ( 35 )
بیماریهای کلیوی، مجاری ادرار و تناسلی ( 44 )
بیماریهای گوارشی ( 48 )
بیماریهای گوناگون، سوالات متفرقه ( 43 )
بیماریهای مفاصل، استخوان ( 25 )
چای سنتی ایرانیان ( 11 )
حکمای قدیم ( 22 )
حکمای جدید ( 37 )
داروهای گیاهی ( 42 )
درمان های سنتی ( 54 )
روغن ( 7 )
زناشویی و جنسی ( 70 )
ظروف ( 7 )
عسل ( 11 )
عوامل محیطی ( 25 )
غذاهای سالم ( 38 )
فراورده های گیاهی ( 23 )
لباس و پوشش ها ( 9 )
مبانی طب سنتی ( 61 )
مزاج شناسی ( 61 )
مواد غذایی سالم ( 70 )
مواد غذایی ناسالم ( 72 )
مزاج محل سکونت ( 3 )
نان ( 2 )
نمک ( 5 )
محصولات ( 49 )

پرسش و پاسخ

خداشناسی و بدن

پایگاهی برای شناخت و نزدیکی بیشتر با خداوند:

www.ilgod.blogfa.com

خداوند در قرآن كریم چنین می فرماید:

 «خداوند سرور كسانی است كه ایمان آورده اند. آنان را از تاریكی ها به سوی روشنایی به در می برد.» (بقره، 257)

           به مقتضای این آیه، خداوند ولی انسان است و امور او را در دست دارد و برای او تصمیم می گیرد، و چه سعادتی بالاتر از این؟ تنها با توجه به این مطلب است كه انسان می تواند آرامش درونی پیدا كند، و بدی ها و خوشی ها، غم ها و شادی ها برایش یكسان شود؛ زیرا در این صورت می داند كه هر چه از دوست رسد نیكوست! آری در گرفتاری ها نیز برای انسان خیری نهفته است. در حالی كه هیچ پدر و مادری راضی نمی شود برای فرزند خود سختی و گرفتاری فراهم سازد مگر آن كه در نتیجه ی آن، خیری بزرگ نصیب او شود، چگونه خداوند بزرگ كه مهربانتر از پدر و مادر، و دارای بالاترین و برترین قدرت است برای بندگان خود بدی و گرفتاری می خواهد؟!

 

          سعادت یا شقاوت ما در گرو یك چیز است و آن عبارتست از انتخاب! انتخاب چه چیزی، چه كسی و چگونه؟ اگر در زندگی بخواهیم هدف والایی را دنبال نماییم، نیاز به یك انتخاب صحیح و راه و روشی درست خواهیم داشت. اگر خداوند را به عنوان ولی و سرپرست و قیم خود انتخاب كنیم، كاملا واضح است كه به سعادت و رستگاری و آرامش درون خواهیم رسید و اگر غیر از این باشد در تاریكی ها و جهل و نادانی فرو خواهیم رفت و هر قدر تلاش نماییم در باتلاق درون بیش تر فرو خواهیم رفت و نابود خواهیم شد.

 

          اگر انتخابمان درست باشد، لیاقت شناخت پیدا خواهیم نمود و از قلبی مطمئن و آرام برخوردار خواهیم شد. انتخاب خدا به عنوان ولی و قیم تنها راه درست است و این راه، همان راه راست، یعنی «صراط مستقیم» است كه می تواند انسان را به خدا برساند. قرار گرفتن در این راه در واقع در خدا حل شدن است. یعنی به لقاءالله رسیدن. و سعادت نهایی همین است و بس (سوره ی یس، آیه ی 60)

 

          حال خدا را چگونه بشناسیم؟ به نظر این حقیر بهترین راه خداشناسی و مطمئن ترین راه رسیدن به سعادت، شناخت درون خویش است. اگر تك تك اندام های بدنمان را مورد بررسی قرار دهیم و در این راه تحقیق و تفحص نماییم نشانه های خدا را در تك تك سلول هایمان خواهیم دید و به عظمت او پی خواهیم برد. پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد (ص) در این مورد چنین می فرماید: «هر كس خود را بشناسد، پروردگار خویش را خواهد شناخت

 

          پس با مطالعه و شناخت اندام های بدن خود، به راحتی می توانیم وجود خدا را حس كنیم و او را در خود ببینیم. یكی از دلائل محكم این راه قرآن كریم است كه می فرماید:

 

«و ما از شاه رگ (او) به او نزدیك تریم.»(سوره ی ق، آیه 16)

 

          یعنی نشانه های خداوند در وجود ما است و ما انسان ها از او غافلیم. پس با سفر دقیق به درون خود، خدا را خواهیم دید. اكنون بدن خود را بررسی می نماییم تا به عجایب و شگفتی های درون خود دست یابیم و از این رهگذر به عظمت خداوند پی ببریم.

 ساختمان بدن انسان

 

حق تعالی در قرآن كریم در مورد خلقت انسان چنین می فرماید:

 

«پس انسان باید بنگرد كه از چه آفریده شده است؟ او از آب جهنده ای خلق شده، كه از میان صلب و ترائب تراوش می كند.» (طارق، 7- 5)

 

          بدن انسان از اندام های مختلفی تشكیل شده، و هر اندامی از سلول های خاصی ساخته شده است. این سلول ها توسط تشكیلات بین سلولی در كنار هم قرار می گیرد. به عنوان مثال، تعداد گویچه های قرمز در سیستم گردش خون 25 تریلیون است كه كار آن ها انتقال اكسیژن از ریه ها به بافت های بدن است؛ تعداد بقیه ی سلول ها حدود 50 تریلیون است. بدن انسان در مجموع از 75 تریلیون سلول ساخته شده است كه یك سوم آن در سیستم گردش خون است. اكسیژن در كلیه ی سلول ها با كربو هیدرات، چربی و پروتئین تركیب می شود و انرژی مورد نیاز را برای عمل سلولی آزاد می كند . سلول های بدن انسان عموما حالت تولید مثل و ترمیم دارند.

 

          حدود 56% بدن انسان بالغ را آب تشكیل می دهد كه قسمت اعظم آن در داخل سلول ها و حدود یك سوم آن نیز در خارج سلول ها قرار دارد. آب موجود در داخل سلول ها را مایع داخلی سلولی و آب خارج از آن ها را مایع خارج سلولی می نامند. مادامی كه اكسیژن، گلوكز با یون های مختلف، اسیدهای آمینه و ذرات چربی به مقدار كافی و با غلظت های مناسب در محیط داخلی سلول ها وجود داشته باشند، آن ها می توانند به زندگی و انجام وظائف خود ادامه دهند.

 

          مایع خارج سلولی در بر دارنده ی تعداد زیادی یون های سدیم، كلر، بی كربنات و دیگر مواد غذایی لازم برای سلول ها از قبیل اكسیژن، گلوكز، اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه، انیدرید كربنیكی است كه می باید از راه كلیه ها دفع گردد. مایع داخلی سلولی تفاوت های قابل ملاحظه ای با مایع خارج سلولی دارد.

 

          به عنوان مثال، یون های سدیم و كلر در مایع خارج سلولی بیش تر از مایع داخل سلولی است؛ در حالی كه غلظت یون های پتاسیم، منیزیم و فسفات، در مایع داخلی سلولی بیش تر از مایع خارج سلولی است.

 

          اصطلاح هموستاز (homeostsis) به معنای ثابت نگاهداری مشخصات محیط داخلی بدن است. اساسا تمام اندام ها و بافت های بدن اعمالی انجام می دهند كه به حفظ این شرایط ثابت كمك می كند. به عنوان مثال، ریه ها اكسیژن مورد نیاز سلول را تهیه می كنند، كلیه ها غلظت های یونی را ثابت نگاه می دارند، و دستگاه گوارشی مواد غذایی اندام ها را تامین می كند.

 

          مایع خارج سلولی در دو مرحله ی متفاوت به سراسر بدن منتقل می شود: مرحله ی اول عبارت است از حركت خون در سراسر بدن به وسیله دستگاه گردش خون، و مرحله ی دوم عبارت است ا زحركت مایع مویرگ های خونی به طرف سلول ها و برعكس.

 

          به تدریج كه خون از مویرگ ها عبور می كند، تبادل مداوم مایع بین بخش پلاسمایی خون و مایع بافتی كه فضاهای بین سلولی را پر می كند وجود دارد. تقریبا هیچ سلولی نیست كه فاصله ی آن تا مویرگ ها از 25 تا 50 میكرون بیش تر باشد و همین امر انتشار تقریبا هر نوع ماده ای را از مویرگ ها به سلول در ظرف چند ثانیه تضمین می كند.

 

          هر یك از این 75 تریلیون سلول موجود در بدن، یك ساختمان زنده است كه می تواند به طور بی نهایت زنده بماند و در بیش تر موارد، می تواند خود را نیز تكثیر كنند، به شرطی كه مایعات اطراف آن ها حاوی مواد غذایی مناسب باشد. مواد مختلفی كه سلول را تشكیل می دهند مجموعا پروتوپلاسم نامیده می شوند. پروتوپلاسم به طور عمده از پنج ماده شامل: آب، الكترولیت ها، لیپیدها ، پروتئین ها و كربوهیدرات ها تشكیل شده است.

 

آب:محیط مایع تمام پروتوپلاسم ها را آب تشكیل می دهد و غلظت آن بین 70 تا 85% است. بسیاری از مواد شیمیایی سلولی در آب محلول هستند؛ در حالی كه مواد دیگر به شكل ذرات كوچك در آن معلق هستند.

 

          واكنش های شیمیایی یا در بین مواد شیمیایی محلول و یا در سطح مشترك بین ذرات معلق و آب انجام می شود. ماهیت سیال آب به مواد معلق اجازه می دهد تا به قسمت های مختلف سلول جریان و انتشار یابند و از این راه، انتقال مواد از یك قسمت به قسمت دیگر سلول انجام می شود.

 

الكترولیت ها: مهم ترین الكترولیت ها در سلول عبارتند از: پتاسیم، منیزیم، فسفات، سولفات، بی كربنات و مقدار كمی سدیم و كلرور و كلسیم. الكترولیت ها توسط پروتوپلاسیم در آب حل می شوند و مواد شیمیایی معدنی را برای واكنش های سلولی تامین می كنند. به عنوان مثال، الكترولیت هایی كه در غشاء سلولی عمل می كنند موجب انتقال امواج عصبی الكتروشیمیایی در رشته های عصبی و عضلانی می شوند، و الكترولیت های داخل سلولی فعالیت واكنش های مختلف آنزیمی لازم برای متابولیسم سلولی را تعیین می كنند.

 

پروتئین ها: فراوان ترین ماده بعد از آب در بیش تر سلول ها پروتئین است كه به طور طبیعی 10 تا 20% توده ی سلولی را تشكیل می دهد. پروتئین ها را می توان به دو نوع مختلف، یعنی پروتئین های رشته ای و پروتئین های كروی شكل كه بیش تر از نوع آنزیم هستند تقسیم كرد.

 

          در خارج از سلول ها، پروتئین های رشته ای به ویژه در رشته های كلاژن و الاستین بافت همبندی، رگ های خونی، وترها، رباط ها و غیره یافت می شوند.

 

          پروتئین های كروی به طور عمده آنزیم های سلولی هستند،‌و بر خلاف پروتئین های رشته ای، غالبا در مایع سلول محلول بوده و یا جذب سطوح تشكیلات غشایی در داخل سلول شده و یا به این سطوح می چسبند. این آنزیم ها با سایر مواد موجود در داخل سلول تماس مستقیم حاصل كرده و واكنش های شیمیایی را كاتالیز می كنند. آنزیم های پروتئینی اعمال متابولیك سلول را كنترل می كنند.

 

لیپیدها: مهم ترین لپیدها در بیش تر سلول ها به صورت فسفولیپیدها و كلسترول هستند كه حدود 2% توده ی كل سلولی را تشكیل می دهند. این ها اجزاء تشكیل دهنده ی عمده غشاهای مختلف، از قبیل غشاء سلولی، غشاء هسته و  غشاهای مفروش كننده،‌ اندامك های داخل سیتوپلاسمی، مانند رتیكولوم آندوپلاسمیك و میتوكندری ها هستند.

 

          اهمیت ویژه ی فسفولیپیدها و كلسترول در سلول آن است كه این مواد یا نامحلول هستند و یا فقط به طور نسبی در آب حل می شوند.

 

          برخی از سلول ها مقادیر زیادی گلسیرید همراه خود دارند كه چربی خنثی نامیده می شوند. در سلول های موسوم به سلول های چربی، تری گلسیریدها تا 95% توده ی سلولی را تشكیل می دهند و این چربی ها كه در سلول های یاد شده انبار می شوند،‌انرژی دهنده ی بدن هستند.

 

كربوهیدرات ها: كربوهیدرات ها به طور كلی عمل ساختمانی بسیار اندكی در سلول دارند، اما نقش عمده ای در تغذیه ی آن بازی می كنند. بیش تر سلول های انسانی مقادیر فراوان كربوهیدرات را در خود نگاهداری نمی كنند. كربوهیدرات به شكل گلوكز همیشه در مایع خارج سلولی اطراف سلول ها وجود دارد و به آسانی در اختیار سلول ها قرار می گیرد. مقدار اندكی كربوهیدرات معمولا به شكل گلیكوژن در سلول ها انبار می شود. در فصل های آینده، بیش تر در مورد بدن انسان صحبت خواهد شد و مسائل بیش تر روشن می شود.

 

          اگر بدن خود را با دقت بیش تر مورد بررسی قرار دهیم،‌شگفت زده خواهیم شد و خداوند متعال را در تك تك سلول های خود خواهیم دید. بدن انسان به خاطر وجود خدواند در سلول هایش باارزش است و باید آن ارزش را قدر بدانیم و همیشه او را با خود و پیش خود احساس كنیم، و به همین خاطر، دچار معصیت یا كارهای زشت و ناپسند نشویم. به امید دیدن عظمت خداوند عظیم الشان در بدن خودمان.

جمشید خدادادی

نوشته : طب در 1390/09/23 نظرات ( ) - لینک مطلب


جست و جو در سایت طب لاین
 

 

آرشیو
موضوعات
 

عمومی ( 102 )
صفرا ( 8 )
دم ( 6 )
بلغم ( 11 )
سودا ( 13 )
آب ( 20 )
آداب تغذیه ( 41 )
اخلاق پزشكی ( 19 )
اطفال و کودکان ( 36 )
بیماریهای اعصاب و روان ( 45 )
بیماری های پوست و مو، تناسب اندام، زیبایی ( 44 )
بیماریهای تنفسی، ریه ( 15 )
بیماریهای چشم ( 10 )
بیماریهای داخلی، گوش، حلق، بینی و... ( 16 )
بیماریهای دهان و دندان ( 7 )
بیماریهای زنان، نازائی، حاملگی ( 48 )
بیماریهای عفونی ( 26 )
بیماریهای غدد ، متابولیسم و ... ( 28 )
بیماریهای قلبی، خون ( 35 )
بیماریهای کلیوی، مجاری ادرار و تناسلی ( 44 )
بیماریهای گوارشی ( 48 )
بیماریهای گوناگون، سوالات متفرقه ( 43 )
بیماریهای مفاصل، استخوان ( 25 )
چای سنتی ایرانیان ( 11 )
حکمای قدیم ( 22 )
حکمای جدید ( 37 )
داروهای گیاهی ( 42 )
درمان های سنتی ( 54 )
روغن ( 7 )
زناشویی و جنسی ( 70 )
ظروف ( 7 )
عسل ( 11 )
عوامل محیطی ( 25 )
غذاهای سالم ( 38 )
فراورده های گیاهی ( 23 )
لباس و پوشش ها ( 9 )
مبانی طب سنتی ( 61 )
مزاج شناسی ( 61 )
مواد غذایی سالم ( 70 )
مواد غذایی ناسالم ( 72 )
مزاج محل سکونت ( 3 )
نان ( 2 )
نمک ( 5 )
محصولات ( 49 )

آخرین مطالب ارسالی
 

10بیماری نادر و عجیب در دنیا
پرتقال تامسون بر DNA بدن تاثیر داشته و ساختار آن را تغییر می‌دهد
تتراسایکلین به قدرت باروری مردان زیان می رساند و موجب بدتر شدن کار کلیه ها می شود.
سن ابتلا به دیابت در ایران 15سال پایین‌تر از میانگین جهانی است
مواد طبیعی، ناراحتی های استخوانی، مفاصل، اعصاب، یبوست
به خاك سپردن مو و ناخن
ترفند چای!
سرطان زایی چیپس سیب زمینی تأیید شد
درمان دیابت
ضد عفونی آب با لیموترش؟
درمان
تاثیر خوردن آجیل بر چاقی یا لاغری
شروعی بهاری برای نظام طب سنتی
اینترنت مغزمان را نابود می‌كند!
اعتدال مزاج بین اعضاى بدن‏
اتفاق عجیب برای یك نوجوان پس از پیوند عضو
ورم های بدن خبر از بیماریهای كبد می دهد
70 درصد بیماران بستری در تهران شهرستانی هستند
پرونده توقیف ۳۰۰ تن گوشت فاسد منتظر نظر آزمایشگاه است
چند ماده غذایی که باعث تضعیف استخوان می شوند
اشاره قرآن به پس گرفته شدن مواد زاید جنین توسط رحم
فیس‌بوک و اختلالات غذایی
چه‌وقت مسواک نزنیم؟
مصرف کشمش به پایین آوردن فشار خون کمک می کند
ایران کشور پر مصرف در زمینه دارو در دنیا
نفوذ گروه‌هایی خاص کنترل دخانیات را معطل گذاشته است
درمان چاقی و لاغری از دیدگاه مزاج شناسی
روغن هسته انگور و چای سبز باعث کم خونی می شود
شربت زرشک
طرز تهیه ی کباب بختیاری
لیست کامل مطالب ارسال شده

 

نویسندگان
پیوندها
ابر برچسب
بیمار : دکتر گوشم درد میکند
در 2000سال پیش از میلاد:
-بیا این ریشه گیاهی را بخور.
در1000سال پیش از میلاد:
-آن ریشه نجس است.این دعا رابخوان.
در 1850سال پس ازمیلاد:
-آن دعا خرافات است.این معجون را بخور.
در1940سال پس از میلاد:
-آن معجون سمی است.این قرص را بخور.
در 1985سال پس از میلاد:
-آن قرصها موثر نیست.این آنتی بیوتیک را بخور.
در 2000سال پس از میلاد:
- آن آنتی بیوتیکها مواد مصنوعیند.این ریشه گیاهی را بخور!
 

All Right Reserved By tebLine  
استفاده از مطالب طب لاین با ذکر منبع و در جهت احیای فرهنگ تغذیه سالم و سلامت حقیقی بلامانع است

 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic